kapak-son
,

Trados Projesi Nasıl Teslim Edilir?

Trados Projesi Nasıl Teslim Edilir?

Bize gönderilen proje paketini açtıktan sonra, çalışma dosyasına girdiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. (Editor sekmesi seçili)

Bu ekranda Translation Results kısmında TM eşleşmelerini, Term Recognition kısmında ise TB eşleşmelerini görebiliriz. (Görülmeyen kutuları View sekmesi altından açabiliriz.)

Kaynak metinlerin hemen sağındaki kısma ise hedef metni (çevirileri) girip onaylayarak çeviri işlemini tamamlarız.

trados projesi nasıl teslim edilir

Çalışma dosyası üzerinde çeviri işlemi tamamladıktan sonra Create Return Package öğesine tıklıyoruz ve alt kısımdaki pencere açılıyor.

Buradan oluşturacağımız teslim paketine dahil edilecek dosyaları seçiyoruz. Tek bir dosyayı veya tüm dosyaları gönderebiliriz.

Sonrasında Next ile bir sonraki ekrana geçiyoruz.

767

Aşağıdaki ekranda ise Return Package dosyasının kaydedileceği konumu kontrol ediyoruz.

Finish ile işlemi tamamlayıp teslim etmemiz gereken Return Package dosyasını elde ediyoruz.

Xliff teslim edilecek olması halinde ise Proje Klasörü içerisinden hedef dildeki Xliff dosyalarını gönderiyoruz. Bunun için; Open Project Folder veya Explore Containing Folder öğelerinden birini kullanarak proje dosyalarına ulaşıyoruz. Hedef dile ait klasörden xliff dosyalarını alıp gönderiyoruz.

Not: Return package oluşturulduktan sonra xliff’leri gönderirsek segmentler boş görünecektir. İlk olarak çalışma dosyalarını açıp kapatmamız veya Revert to Xliff seçeneğini kullanmamız gerekir.

2312