Trados Proje Paketi Nasıl Oluşturulur?

Hazırlamış olduğumuz projeyi Create Project Package öğesinden Proje Paketi haline getirebilir ve çevirmene gönderebiliriz.

Ya da daha üst düzey kullanıcılar için Open Project folder öğesinden proje klasörüne giderek hedef dildeki Xliff dosyalarını ve gerekli diğer dosyaları (TM, TB, referanslar) gönderebiliriz.

trados proje paketi

 

Create Project Package öğesine tıkladıktan sonra bu ekranda pakete dahil etmek istediğimiz öğeleri onay kutusunu işaretleyerek seçiyoruz.

Aynı zamanda hangi dosyanın ne amaçla projede bulunduğunu görebiliyoruz. (Translateable veya Reference)

Ardından Next ile bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Resim12

Bu ekranda dikkat etmemiz gereken şey projenin nereye kaydedileceğidir. Bunu ilk işaretli kısımdan görebiliriz. Browse seçeneği ile farklı bir konuma kaydedebiliriz.

Create one package seçeneği ise varsayılan olarak seçilidir ve projelerin belirli hacimlerde bölünecek olması haricinde kullanılması tavsiye edilmez.

Next ile bir sonraki ekrana geçiyoruz.

 

Resim122

Name kısmına paketin adını giriyoruz. (Buraya yazacağımız şey projenin adını etkilemez.)

Assign to kısmında kullanıcı yoksa (varsayılan olarak yoktur) eklememiz gerekir ki projeyi atayabilelim. Eklemezsek işleme devam edemeyiz.

Ardından, projen aşaması (Translate, Edit ve Review gibi), teslim tarihi, saati ve çevirmene notlar gibi kısımları gerektiği şekilde doldurabiliriz.

Sonrasında Next ile bir sonraki ekrana geçiyoruz.

2222

Bu ekranda ise ilave seçenekleri düzenleyebiliriz.

Yandaki ekran görüntüsünde seçili olan ayarlar önerdiğimiz ayarlardır.

1. kısım TM’i paketlere dahil edecek,
2. kısım gizlilik amacıyla kullanıcı bilgilerinin paylaşılmamasını sağlayacak,
3. kısım analizi güncelleyecek,
4. kısım ise gerekli dosyaları (TM, TB vb.) tercümanla paylaşmanızı sağlayacaktır.

Finish ile proje paketi oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

33333

Son olarak, paket oluşturma işlemi sorunsuz şekilde tamamlandıktan sonra, Open Target Folder seçeneği ile oluşturduğumuz pakete kolayca ulaşabilir ve çevirmene gönderebiliriz.

Close ile pencereyi kapatırsak, Projects görünümünden Open Project Folder veya Files görünümünden Explore Containing Folder seçeneklerinden proje paketine ulaşabiliriz. (Packages > Out klasörü altında olacaktır)

11111